127# CENNET TASVİRLERİ SADECE ARAPLARIN HAYALİ Mİ?

Varlığın Amacı

Cennet tasviri sadece Araplara özgü bir zevk türü ise neden yeşil doğa, sık ağaçlar, berrak nehirler, güzel içecekler insanların en çok dinlendiği ve huzur bulduğu yerler söyler misiniz? Neden yeşil ve muhteşem görünüşlü tabiat resimlerinin içine güzel de bir kadın konulmuşsa durup uzun uzun seyretme dürtüsü oluşuyor insanlarda? Dünya’nın dört bir tarafından insanlar neden iyi ve yeşil bir manzara eşliğinde yaptıkları kahvaltıları çekip internette paylaşıyor? Demek ki insanlığın en büyük ortak zevklerini sorarsan Cennet hayatı için sayılan bu güzellikler olduğunu rahatlıkla görebilirsin. Kuran’da anlatılan Cennet sadece Arapların değil tüm insanlığın ortak hayalidir.

Yine ateist soruyor, Cennet’te serbest olan şeyleri Dünya’da yapmak niçin caiz değil? Örneğin Dünya’da zina ve içki Cehennem’e götürüyor, ama Cennet’te serbest.

Cevap: Cennet’te zina yapıldığını kim söyledi size? Kuran insanların orada Dünya da ki gibi eş olduklarını açıklar. Cennette zina var diye bir şey belirtmemiştir. Ama tam tersine gözlerini kendilerinden ayırmayan eşlerin olduğunu haber vermiştir.

Cennet’te alkollü içecek olduğunu kim söyledi size?  Kuran’da Cennette şarap olduğunu bildirilir ama “şarap” Arapça’da “içecek” demektir. Yani bizim anladığımız manada üzüm şarabına verilen isim değildir. Kuran’da cennet içeceklerinin sarhoş etmeyeceği ve insanın başına dert açmayacağı bildirilir.

Yazarın önerisi:  39# OCCAM’IN BIÇAĞI ve TANRI'NIN EVRENE KATTIĞI ANLAM

“Bembeyaz; içenlere lezzet (veren bir içki). Onda ne bir gaile vardır, ne de kendilerinden geçip, akılları çelinir.” (Saffat, 37/46-47)

“Takva sahiplerine vaadedilen cennetin misali (şudur): İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden ve Rab’lerinden bir mağfiret vardır…” (Muhammed, 47/15)

İçecekler, karşı cins ilişkisi, güzel süsler,  yeşillikler, ırmaklar, işlemeli rahat koltuklar, işlemeli ve rahat minderler her insanın hayallerini süsleyen bir hayattır, Bunların hepsi Cennet’te helal dairede insana sunulacağı açıklanıyor. Aslında bu din düşmanlarının derdi şu: Kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş.

Ateist yine soruyor; Ama bunlar zaten Dünya’da yaşanan şeyler. Öyleyse Dünya’da bunları yapanlar Cennet hayatı zaten yaşıyor.

Cevap: Cennetin güzelliği Dünya’ya kıyas edilmez. Bir meyvenin gölgesine kıyası neyse Cennetteki nimetlerin Dünya’daki gölgelerine olan kıyası odur. En önemlisi ise Dünya hayatı kısa, Ahiret hayatı ise ebedidir.

 

cennete huriler varmış, kara gözlü.

içkinin de ordaymış en güzeli.

desene biz çoktan cennetlik olmuşuz;

bak bir yanda şarap, bir yanda sevgili.

Ömer Hayyam böyle demiş, ama sizi aldatmasın. Ağzı güzel laf yapan adam herşeyi bilen adam demek olmadığı gibi çoğu zaman aklına gelen herşeyi doğruymuş gibi konuşan adamdır.

Yazarın önerisi:  110# KULLUK vs. EGOMUZ
blank