84# Kemiklere et giydiriyoruz ne demektir?(Muminun 14)

Bilim Kuran'la Çelişmez

İnstagram: https://www.instagram.com/bilimveyaratilisagaci/

Facebook: https://www.facebook.com/bilimveyaratilisagaci/

—————————————————————–

MU’MİNUN-14: “Sonra o damlayı bir pıhtıya dönüştürdük, bu pıhtıyı bir et parçacığına dönüştürdük, bu et parçacığını bir takım kemiklere çevirdik, derken bu kemiklere bir et giydirdik; sonra ona bambaşka bir yaratık olarak hayat verdik. Bak ne şanlı o Allah, yaratanların en güzeli!”

Soru: Yukarıdaki ayette önce kemiklerin yaratıldığı sonra onlara et giydirildiği söyleniyor, oysa kemikler ve et birlikte gelişir.

Cevap: Embriyoloji kitaplarından en ünlü olanlarından bir tanesi Langman’ın medikal embriyoloji kitabıdır (1). Bu kitapta embriyonun (cenin) kemik ve kas oluşum aşamalarına baktığımızda gebeliğin 6. haftasında bebeğin kemiklerinin belirginleşip görülebilir hale geldiği belirtilmiştir (13. Baskı/ Sayfa 180). Aşağıdaki resim bu kitaptan alınmıştır. Resimdeki A şekli 6. haftanın başında ve B şekli ise 6. haftanın sonunda bacak kemiklerinin oluşma durumunu gösteriyor. C şekli ise 8. haftanın başındaki bacak kemiklerinin durumudur.

1

Aynı kitapta kasların ne zaman belirginleşip görülebilir hale gelmeye başladığı şöyle açıklanıyor.

Kol ve bacak kaslarının ilk gelişim işaretleri 7. haftada mezenşimin yoğunlaşmaya başlamasıyla beliriyor (13. Baskı/ Sayfa 174).” Fakat dikkat edin henüz kas dokusunu oluşturan miyofibril yapıları oluşmamış, sadece kas dokusuna dönüşecek olan mezenşim dokusu yoğunlaşmaya başlamıştır. Peki kaslar ne zaman görünmeye başlıyor. Kitapta şöyle açıklıyor: “Kas hücreleri olan Miyofibriller 3. ayın sonunda görülmeye başlanır. Böylece çarpraz çizgilere sahip tipik iskelet kasları görünür hale gelir (13. Baskı/ Sayfa 174).”

Yazarın önerisi:  27# Kâbe ve Mekke korunmuş bir yermidir?

Aynı bilgiyi “Embryology at a glance” (2) kitabında da bulabilirsiniz (2. Baskı/ sayfa 53).

Görüldüğü gibi kemik ve kasların görünür olduğu tarihlere baktığımızda kemikler 6. haftada görülebilir olduğu halde kaslar 12. haftada (3. ayda) görülebilir oluyorlar. 

Kemik ve kas oluşumunun ilk başlangıç noktasını sorarsanız her ikisi içinde birkaç hafta geriye gitmek gerekir. Fakat ayete göre önemli olan kemiklerin ve kasların oluşmuş yani görülebilir halde olmasıdır. Bu yüzden bu görülebilir olduğu tarihler referans noktası olarak alındı.

PEKİ KEMİĞE ET GİYDİRİLMESİ NEDİR?

Kas hücreleri, paraksial mezoderm denilen Somitlerden köken alır. Somitlerde üretilen kas hücrelerinin öncüleri buradan ayrılarak göç ederler ve vücuttaki kemikler üzerine yerleşirler. Buralarda değişime uğrayarak kas hücreleri olan miyoblastlara dönüşürler. Kemikler büyüdükçe yeni kas hücreleri gelir ve kemiği kaplamaya devam eder (2-7) Bu işlem önce kemiğin yapılıp bitmesini bekleyip sonrada kasların bunları sarması şeklinde olmamakta, kemik büyüdükçe boş alanlar kas hücreleri ile doldurularak gerçekleşmektedir. Yani ayette belirtildiği gibi kemik oluşur ve oluşan kemiğe göre kas hücreleri bunları kaplar. Aşağıdaki şekilde bu kas hücrelerinin değişimini soldan sağa doğru görebilirsiniz.

myogenesis_by_graphiquescience-d64wahj

Şimdi düşünün kemiklerin üzerine farklı bir yerden ilkel kas hücreleri geliyor. Kemiklere tutunup kaslara dönüşüyorlar, böylece kemikleri sarıyorlar. Bu bilimsel gerçek herkesin anlayacağı dilde ancak “kemiklere et giydirilmesi” tabiri ile bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Yazarın önerisi:  270# - Can boğaza dayandığında - ifadesinin bilimsel gerçekliği

Özet olarak;

 1. Kemiklerin görünür hale gelmesi kaslardan önce olduğu gibi, devam eden süreçlerde de kemik büyüdükçe yeni kas hücrelerinin gelip buraları doldurması kas oluşumunun kemik oluşumundan sonra gerçekleştiğini göstermektedir.
 2. İlkel kas hücreleri Somitlerden hareket ederek yeni oluşan kemik dokusunu bir elbise gibi sürekli kaplarlar. Bu bilimsel gerçeği ise “kemiğe et giydirdik” sözüyle çok edebi bir üslupla muntazam olarak açıklanmıştır.

KAYNAKLAR

 1. Sadler TW. Langman’s medical embryology: Lippincott Williams & Wilkins; 2015.
 2. Webster S, De Wreede R. Embryology at a Glance: John Wiley & Sons; 2016. Sayfa 53
 3. Schoenwolf GC, Bleyl SB, Brauer PR, Francis-West PH. Larsen’s human embryology E-book: Elsevier Health Sciences; 2009. Sayfa 217
 4. Moore KL, Persaud TVN, Torchia MG. The Developing Human E-Book: Elsevier Health Sciences; 2016. Sayfa 484
 5. Coward K, Wells D. Textbook of clinical embryology: Cambridge University Press; 2013. Sayfa 120
 6. Dudek RW. High-yield embryology: Lippincott Williams & Wilkins; 2013.
 7. Webster S, Morris G, Kevelighan E. Essential Human Development: John Wiley & Sons; 2018. Sayfa 56

251116_embryo_2

blank

 1. Avatar
  VantageS

  Dostum sen gerçekten araştırıyor ve uğraşıyorsun umarım bir gün(bu fani dünyada olmak zorunda değil) yaptıklarının karşılığını eksiksiz alırsın.

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   İnşallah kardeşim… Allah temiz dileklerin için seni de ödüllendirsin…

   Cevapla
 2. Avatar
  Elnar Bulud

  Allah razi olsun kardesim

  Cevapla
 3. Avatar
  MardinliMD

  Eyvallah çok faydalı oldu. Lâkin küçük bir düzeltme yapmakta fayda var orda ne kadar kola benzese de kol kemikleri değil bacak kemikleri gösterilmiştir:) bunda benden olsun…

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   Teşekkür ederim haklısın. Gözümden kaçmış.

   Cevapla
  2. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   Bacak kemikleri olarak düzeltiyorum.

   Cevapla