87# Tekvir suresi ve Güneşin dürülmesi

Bilim Kuran'la Çelişmez

Tekvir 1: “Güneş bürülüp dürüldüğü zaman.”

Bu ayette geçen Arapça “küvvirat” kelimesi tortop olmak, yuvarlak bir şekilde dürülmek anlamına gelir. Devam eden ayetlerle birlikte kıyamet zamanında olacak olayları haber vermektedir.

Bugün astronomi bilimi, bize güneşin de diğer yıldızlar gibi birgün içine çöküp beyaz cüce bir yıldıza dönüşeceğini söylüyor. Çünkü güneş gibi yıldızlar füzyon yoluyla sürekli yakıtını tüketirler. Bu yanma sırasında milyonlarca derecelik sıcaklıklara ulaşılır ve yıldızın merkezinde son ürün olan demir birikmeye başlar. Yıldız önce genleşir ve kırmızı dev bir yıldıza dönüşür, daha sonra artan demirin de etkisiyle içine çöküş süreci başlar, yıldız dürülür ve beyaz cüce bir yıldıza dönüşür (DÜNYA BOYUTUNA İNER). İleri aşamalarda ise artan basınca dayanamayarak bir süpernova patlaması gerçekleşir.

sun-vs-red-giant

Resim1: Kırmızı dev haline dönecek olan Güneş

White dwarf star

Resim 2: Güneş beyaz cüce haline dönerken Dünya boyutuna inecektir.

Evet, Güneş gibi orta kütleli yıldızların kaçınılmaz kaderi budur. Daha büyük kütleli yıldızlar kırmızı devden sonra nötrino yıldızı haline dönüşür, daha da a büyük kütleli olanlar ise kara deliğe dönüşür.

WDevolutionweiss-768x399

Resim 3: Yıldızların kütlelerine göre sonları

Güneş kırmızı dev olup Dünya’ya yaklaşmaya başladığında ilk önce Dünya’nın atmosferini yok edecek. Nitekim bir milyar yıl önce şiddetli bir güneş patlaması aynı şekilde Mars’ın atmosferini yok etti. Bu durum ise Tekvir 11’deki “Gök sıyrılıp açıldığında” ayetini hatırlatıyor.

Yazarın önerisi:  8# Zülkarneyne benzer bir kişi "Kartacalı Hannon"

2018-11-26_165855

Resim 6: Kırmızı dev olan Güneşin Dünyaya çok yaklaşacağı görülüyor.

Güneş gibi orta büyüklükte olan yıldızlar beyaz cüceye dönüştüğünde etraflarını devasa yıldız tozu bulutu sarar. Bundan dolayı bir bulanıklık oluşur ve ömrünü tamamlamak üzere olan bu yıldızlar artık görülemez hale gelirler. Evren iyice yaşlandığında muhtemelen bütün yıldızların etrafı bu tür toz bulutlarıyla sarılıp görünmez hale gelecek. Bütün yıldızlar bu hale girmese bile güneşimizin kendisi bu toz bulutuyla kaplanacak. Hala Güneş sistemimizden uzaya bakan birileri kalırsa muhtemelen bulanıklıktan dolayı uzayı göremeyecek. Bu olay ise bana “Yıldızlar bulandığında (Tekvir 2)” ayetini hatırlatıyor. Aşağıdaki resimler yıldızların son aşamalarında oluşan gezegenimsi bulutsu adlı toz bulutlarına örnektir.

2018-11-26_164911

 

Resim 7: Birkaç gezegenimsi bulutsu

Fakat buna rağmen anlaşılamayan bazı şeyler de yok değil. Örneğin bilim bize güneşimizin 5 milyar yıl sonra beyaz cüceye dönüşeceğini söylüyor. İnsanoğlunun Dünya’da yaşaması ise 5 milyar sene olmayacak gibi görünüyor. Anlayacağınız işin bazı boyutları henüz bize karanlık. İnsanlığın sonu daha erken gelecek ve acaba güneşin beyaz bir cüceye dönüştüğü zaman mı tekrar diriltileceğiz? Yaşlanmış dünyada hesap görülüp farklı alemlere mi alınacağız? Bunları ilerleyen zamanlarda insanlığın kavrayışının bilimle birlikte gelişmesiyle daha iyi anlayabileceğiz.

Yazarın önerisi:  131# Herşey çift yaratıldıysa bakterilerin neden cinsiyeti yok?

Tekvir 5 te ise “Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında” deniyor. Eğer bu olay yeniden dirilme ile birlikte göreceğimiz bir olay ise hayvanların da mahşerde diriltileceğine ve hiçbir şuur sahibi yaratılmışın varlık âlemine çıktıktan sonra tekrar yokluğa terk edilmeyeceğini, hepsine ebediyet verileceğini gösterir.

81-TEKVİR:

1 – Güneş katlanıp dürüldüğünde,

2 – Yıldızlar bulandığında,

3 – Dağlar yürütüldüğünde,

4 – Kıyılmaz mallar bırakıldığında,

5 – Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında,

6 – Denizler ateşlendiğinde

7 – Nefisler eşleştirildiğinde

8 – Diri diri toprağa gömülen kıza sorulduğunda,

9 – “Hangi günahtan dolayı öldürüldü?” diye.

10 – Amel defterleri açıldığında,

11 – Gök sıyrılıp açıldığında,

12 – Cehennem kızıştırıldığında,

13 – Ve cennet yaklaştırıldığında,

14 – Herkes ne getirmiş olduğunu anlar.

15 – Şimdi yemin ederim o sinenlere

16 – O akıp akıp yuvasına gidenlere,

17 – Yöneldiği an geceye,

18 – Nefeslendiği (ağardığı) an sabaha ki,

19 – Kuşkusuz o Kur’an, değerli bir elçinin sözüdür.

ÖZETLE: Kuran Güneşin ve yıldızların sonundan mucizane bir şekilde haber verir. Bilim Kuran’ın her sözünü tasdik eder, bu ise Kuran’ın alemlerin Rabbinden geldiğinin en büyük delilidir.

İnstagram: https://www.instagram.com/bilimveyaratilisagaci/

Facebook: https://www.facebook.com/bilimveyaratilisagaci/

KAYNAK VE İLERİ OKUMA

1.https://www.kozmikanafor.com/yildizlarin-olumu-2-beyaz-cuce/

2.https://khosann.com/gunes-nasil-sonecek-ve-beyaz-cuce-olacak/

3.https://sarkac.org/2018/05/beyaz-cuce-nedir/

blank