45# GÖKLERİN VE YERİN 6 GÜNDE YARATILMASI NE DEMEKTİR?

Bilim Kuran'la Çelişmez

Einstein zamanın göreceliğini açıklamak için ikiz kardeşleri birbiri ile kıyaslamıştı. İkizlerin biri Dünya’da duruyor, diğeri ise uzayda hızla seyahat ediyor. Seyahat eden döndüğünde diğer kardeşinden daha az yaşlanmış olur. Zamanın göreceli oluşu ancak iki farklı zamanın birbiri ile olan göreceli oranı ile anlatılabilir ve verebileceğiniz en iyi örnek ise hareketli nesnelerin zamanlarının değişmesidir. Einstein’da aynen böyle yaptı. Zamanın göreceli oluşu evrenin farklı yerlerindeki farklı hızlarda seyahat eden 100 farklı insan için 100 farklı zaman oluşturur. Örneğin Dünya dışındakilerin ışık hızına yakın seyahat edişlerine göre bir günleri Dünya’da bin sene, onbin sene, ellibin sene, yüzbin sene zamanlar alabilir.

Örneğin bir cisim ışık hızının yüzde 99.99999999963’u kadar bir hıza ulaşırsa onun bir günü Dünya senesiyle bin yıl eder. Yani o cisim kendine göre bir gün boyunca bu hızda seyahat ederse Dünya’da bin yıl geçer. Eğer ışık hızının yüzde 99.99999999999985’u kadar bir hıza ulaşırsa o kişinin bir günü Dünya yılı ile elli bin yıl eder. Hızın virgülden sonraki rakamlarını çok az artırmanız bile Dünya günü ile milyonlarca ve milyarlarca yıla sizi ulaştırır. Peki hızınız ışık hızına ulaşırsa ne olur? Fizikçiler teorik olarak bunu mümkün görmüyorlar. Çünkü ışık hızına ulaşmış bir cismin zamanı tamamen durur, yani kendisine göre bir an ışık hızında seyahat eden bir nesne bizim için sonsuz bir hayat yaşamış gibi gelir. (Bu değerler Einstein’ın meşhur zaman genişlemesi denklemi ile bulunur. Hesplamayla uğraşmak istemiyorsanız kullanabileceğiniz programlar internette var. Yazının sonuna hem denklemi hem de program adresini bırakacağım.)

Şimdi bir de Kuran’ın gün ve zaman tarifine bakalım:

Secde 5: “O, gökten yere, işleri düzenler, sonra da o işler, sizin saydıklarınızdan bin yıl kadar olan bir günde O’na yükselir.”

Yazarın önerisi:  252# Kleptomani ve İslam'ın hırsıza verdiği ceza

Mearic 4: “Melekler ve Ruh miktarı ellibin yıl süren bir gün içinde ona yükselir.”

Gördüğünüz gibi Allah zamanın göreceli olduğunu Einstein’ınkine benzer bir örnekle anlatmış, hareket eden nesnelerin zamanının Dünya’daki bir kişiye göre daha fazla olacağını belirtmiş. Burada şuna dikkat edilmesi gerekiyor, meleklerin yükseldiği yerdeki bir gün bizim zamanımızla elli bin yıl eder fakat Kuran meleklerin tam bir günde çıktığını anlatmıyor. Yani onlar günün çok az birkaç salisesinde de çıkmış olabilirler. Bu da bizim zamanımızla örneğin birkaç vakitlik bir zamana denk gelir. Zamanı kıyaslamak için gün kelimesi saat veya dakikaya tercih edilmiş.

Kuran bu anlatımla,1450 sene önceyi boşver, 100 sene önce bile akla gelmeyecek bir gerçeği haber vermiştir. Einstein’ın defalarca ispatlanmış bu bilgisi kendi çağdaşı olan dâhi denecek insanlar tarafından bile akla uygun bulunmayıp reddedildiği halde Kuran bunu 1450 sene önce haber vermiş. Bu mucize, Kuran’da mucize yok diye tutturanların açılmamış gözlerini açar umarım.

Yine Kuran’da “gün” kelimesinin göreceli zamanları ifade etmek için kullanıldığı şu ayette de belli oluyor.

Kaf 34: “Ona (cennet’e) ‘esenlik ve barış (selam)la’ girin. Bu, ebedilik günüdür.”

Bu ayette ebedilik günü (yevmül hulud) ifadesi geçer ki gün bizim bildiğimiz gün ise neden ebedi denilmiştir? Bu demektir ki Kuran’da gün kelimesinin tek bir tane karşılığı yok. Bizim zaman ölçümüzle bin sene ile sonsuz seneler arasında bir yelpazeye sahip bir tablo karşımıza çıkıyor.

Not: Cennette’ki sonsuz günü, zamanın göreceliği konusu ile birleştirirsek yoksa Cennet’te yavaş ve sıkıcı bir hayattan kurtulup herşeyi ışık hızında yapabilecek bir bilince ve bedenemi ulaşacağız?

Yazarın önerisi:  73# Sekiz çift hayvan az değil mi? (Zümer-6)

Evren hakkında henüz çok az şey bilsek te evrenin farklı yerlerinde maddelerin hızlanabileceğini ve ışık hızına yaklaşabileceğini biliyoruz, örneğin solucan deliklerinde cisimler ışık hızına çok yakın hızda seyahat ederler.  Yukarıdaki ayetlerden de Kuran’da geçen “GÜN” tanımının göreceli olduğu anlaşılıyor. Çünkü bir ayette bizim bin senemizin bir gün olduğu, 50bin senemizin bir gün olduğu ve hatta zamanın durduğu yani oradaki bir günün bile bize sonsuz hayat olarak geldiği alemlerden haber veriyor. O halde Kuran, göklerin ve yerin yaratılışının 6 gün sürdüğünü söylüyorsa bu 6 günün şu an yaşadığımız günler olduğunu kim söyleyebilir? Bu 6 günün ölçüsü nedir, hangi yere ve zamana göredir? Burada evrenin big-bang patlaması anındaki ilk zamanı mı baz alınıyor? Yoksa Dünya’nın ilk oluşmaya başladığı zaman mı? Daha önce “Hz. Nuh 950 sene nasıl yaşadı?”  başlıklı yazımda belirttiğim gibi bilim insanları evrendeki zamanın giderek yavaşladığını ve bir gün tamamen donacağını söylüyor. Bu durumda Hz. Nuh’un nasıl 950 yıl yaşamış olduğu anlaşılıyor. Bu bilgiye göre insanlar eskiden de bir ömür yaşıyorlardı fakat zamanları bizimkinden çok daha fazla uzundu.Yine ashab-ı kehfin zamanlarının değiştirildiğini de Kuran anlatır. Çünkü uyandıklarında bir gün yattıklarını iyi bildikleri halde Dünya’da 309 sene geçmiştir (Onlara bu zaman genişlemesini yaptıran mekanizmayı, mağaranın (kehf) aslında ne olduğunda aramak gerekiyor). Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim ashabı kehf kendilerine göre bir gün uyuduklarından dolayı yeme içme ve tuvalet ihtiyaçları olmamıştır.

Yine diriliş gününde uyanan insanların Dünya’da bir günden az kaldıklarını anlamaları farklı boyutlara göre bizim zamanımızın göreceli olduğunu gösterir.

Muminun 113: “Allah inkâr edenlere: “Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?” der. Onlar: “Bir gün veya günün bir kısmı kadar. Hesap bilenlere sor.” derler.”

Yazarın önerisi:  87# Tekvir suresi ve Güneşin dürülmesi

Bu ayet, iki farklı zamanın birbirine dönüşümünün hesaplanabileceğini söylüyor. Şu andaki bilgimiz, evrenin veya Dünya’nın ilk oluşmaya başladığı andaki zamanının şimdiye göre kaç kat hızlı aktığını hesaplamamız için yeterli değil. Veya bu 6 günlük zaman dilimi evrenin genel genişleme hızındaki büyük zaman için mi geçerlidir, henüz bilgimiz bu konuyu çözebilmek için yetersiz. Allah’ın öğretilerinin bulunduğu İncil’de de Allah katında bir günün bizim bin senemiz olduğu bir ayette geçiyor (Petrus 3:3-9). İncil’de geçen zamanın bu göreceli ifadeleri de ilahi bir öğreti olduğu açık. Çünkü Einstein zamanında yaşamış Tesla gibi dâhilerin bile anlamakta zorluk çektiği böyle bir gerçek, dinlerin öğretilerinde bulunuyorsa buna tesadüf denemez. Kuran’da ise zamanın göreceli olduğu gerçeği bir-iki değil çok sayıda ayette ve İncil’den farklı olarak çok değişik örneklerle anlatılmıştır. Yine bu zaman farklılaşmasının hareketle birlikte meydana geldiği yalnızca Kuran’da belirtilmiştir.

Burada yevm kelimesi tekil olarak gelmiş. Eyyam kelimesi ise çoğuldur. Eyyam kelimesini devirler olarak yorumlayanlar varsa da (aslına buna da karşıyım) yevm kelimesi tekil olduğu için devirler diye yorumlanamaz. Gün gündür. Kesin olarak bildiğimiz şey 6 günde yaratılmıştır ve Kuran’da zaman görecelidir.

Özet olarak, Kuran’da zamanın göreceli olduğu anlatılır ve 6 günde yaratılışın hangi zaman akışına göre olduğu şu an için henüz hesaplanabilmiş veya anlaşılmış bir konu değildir. Tabi bu zamanlar insan algısına göre anlatılan zamanlardır, Yaratıcının kendisi için zamana tabiiyetin söz konusu olmadığı, diğer bir yazımızın konusu.

Einstein’ın zamanın genişlemesi denklemi.

Bu hesaplamayı hazır program kullanarak yapmak için şu siteyi kullanabilirsiniz.

https://www.emc2-explained.info/Dilation-Calc/#.Xgw1KOgza71

 

blank

 1. Avatar
  staj5

  Düz derken?

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   Bir kumaş gibi yani veya kağıt gibi

   Cevapla
 2. Avatar
  Ragıp Meral

  Düz demeniz kafa karıstırmıs

  Cevapla
  1. Avatar
   Süleyman

   Evren düz diyo ama dikkat edersen
   Dünya değil

   Cevapla
   1. Avatar
    kurangunlukleri Yönetici

    Evet evren düz. Dünya değil.

    Cevapla
 3. Avatar
  Furkan

  Hocam bin yıl elli bin yıl gibi sayilar sadece örnek degil midir? Bizim katimizda bin yıl Allah katinda 1 gün derken sadece örnek vermiyor mu? Yani normalde bel ki de daha fazla veya daha az olabilir. Izahı nedir?

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   Bin gibi yuvarlak rakamlar çokluk ifadesi olarak kullanılır bazen ama yukarıdaki ayetlerde bin ve 50 bin rakamlarının sadece çokluk belirttiğini söylemek için bir bilgimiz yok fakat Allah bin yıl diyorsa bin yıl olarak bilmeliyiz. Ayette meleklerin Allah’ın katına ulaştığı yol denildiği için belirli bir yol olduğu belli oluyor. Allah diyorsa 1000 senedir 1001 sene değildir demeyi kendi adıma tercih ederim.

   Cevapla