85# Ay Güneşi mi takip ediyor? (Şems 2)

Bilim Kuran'la Çelişmez

ŞEMS SURESİ

 1. And olsun, güneşe ve onun aydınlığına,
 2. ona tâbi olduğu zaman aya,
 3. Onu ortaya çıkardığında gündüze andolsun,
 4. Onu örttüğünde geceye.

Soru: Birinci ayette güneşten bahsettikten sonra ikinci ayette Ay’ın onu takip ettiğiniİ izlediğini yazıyor. Oysa Ay Güneşi değil Dünya’yı takip eder. Yani Dünya’ya tâbidir (bağlıdır). Bu ayet sanki Dünya’yı merkeze alan ve güneşin ve ay’ın dünya’nın etrafında döndüğü modele uyuyor. Çünkü ay güneşe tabi değil dünyaya tabidir demesi daha uygun olurdu.

Cevap: Ayette “onun aydınlığına” dedikten hemen sonra Ay’ın ona tabi olduğu yazar. Burada Ay’ın tâbi olduğu (yani uyduğu) güneş değil güneşin aydınlığıdır. Yani ayet diyor ki Ay’ın ışığı kendinden değildir, Ay ışığında güneşe tâbidir, yani onun ışığı güneşin ışığına bağlıdır. Böylece Kuran o zamanda bilinmesi mümkün olmayan bir gerçeği bize haber veriyor.

Ayette geçen Arapça “telâ” kelimesi birşeye tâbi olmak, ona bağlı olmak anlamındadır. Dolayısıyla duruma göre “birşeye uymak, ardına düşmek, izlemek” anlamları da veriliyor.

Fakat bir dilden bir dile çevirirken en uygun kelimeyi kullanmak çok önemlidir. Çünkü bu ayette “tâbi olmak, bağlı olmak” anlamını “izlemek” olarak çevirirseniz zihinlerde mekânsal bir izlemeyi yani peşine düşmek anlamını uyandırır ki bu da yanlış olur. Maalesef meal yazarlarımızın bir kısmı “tâbi olmak” anlamını korumuşlar fakat diğer birçoğu bu ince ayrıntıya dikkat etmediğinden “izlemek” olarak kelimeye meal vermişlerdir. Mealler üzerinden Kuran’ı eleştirmeye çalışan ateizm de “Vay efendim burada bir yanlış var” demekteler. Oysa burada bir yanlış olmadığı gibi o zamanlarda kimselerin bilemeyeceği bir mucize var. Çünkü belirttiğimiz gibi Güneşin ışıklı olduğunu ve Ay’ın ise bu ışığa tâbi olduğunu bildiriyor.

Yazarın önerisi:  179# Ya yarın bilim değişirse ne olacak?

Hatırlayın Yunus 5 ayetinde de “Güneşi ışık kaynağı, ayı aydınlık yapan” derken Güneş için ziya (ışık kaynağı) kelimesini kullanır, oysa Ay için Nur (aydınlık) kelimesini kullanarak Ay’ın ışık kaynağı olmadığını belirtir.

Anlayacağınız sevgili arkadaşlar, bir ayette belirtildiği gibi kalplerinde hastalık olanlar müteşabih ayetlerin peşine düşüyor. Fakat bu tür müteşabih ayetlerin manasını bilenler ayeti açıkladığı zaman ve hata var sandıkları ayetin akıl erdiremedikleri mucizeler barındırdığı belli olduktan sonra yine de gerçeğe yüzlerini dönemiyorlar. Allah ilmimizi artırsın, ayaklarımızı dini üzere sabit tutsun.

44277154e64e219bd8cfd90112fd359a

blank

 1. Avatar
  Ayşe

  Kardeşim zaten ay Dünya’yi ediyor. Dünya da Güneşi takip ediyor dolayısıyla zaten Ay Güneşi takip ediyor sonucu çıkıyor. Sen Ahmet’in i takip ediyorsun. Ahmet de Mehmet’in i. Bu durumda aslında sen Mehmet’in pesindesin

  Cevapla