218# Kuran’da sütün oluşumu ( Nahl 66 )

Bilimsel Düzen

Soru: Nahl 66 ayetinde Kuran’da sütün oluşumu tarifini anlamıyorum, doğru anlatmış mıdır?

Cevap: Önce ayete bakalım:

Nahl 66: “Hayvanlarda sizin için bir ibret vardır. Karınlarından, dışkı ve kan arasından, içilmesi içenler için kolay, özlü bir süt size içiriyoruz.”

Kur’an, hayvanların sütünün önce bağırsaklarda bulunan posadan daha sonra ise kandan süzülerek oluştuğunu söyler. Bugün biyoloji bilgisi olmayan çoğu kişinin bile anlamadığı bu gerçek Kuran’da tarif edilmişti. Gerçekten sütün kandan geldiğini bilmek o devirde şaşkınlık yapmış olmalı, çünkü bugün bile kırmızı kandan beyaz sütün çıkacağına inanamayanlar var.

Kuran’da sütün oluşumu ve sindirim mekanizması

Sindirim mekanizması ve süt oluşum mekanizmasını basitçe anlatayım. Yediğimiz yiyecekler üç ana yapı maddesinden oluşur; karbonhidratlar, proteinler ve yağlar. Bu besinler midede ön işleme tutulur fakat bağırsakta pankreas bezlerinin salgılarıyla asıl sindirim gerçekleşir ve bağırsaklardan emilir. Mideden sonra bağırsağa ulaşan yiyecekler burada dışkı formuna ulaşırlar ve bağırsağın içindeki yiyeceklere dışkı denir.

Bu yüzden ayette karınlarınızdaki dışkılardan denmiştir. Yani bağırsklardaki dışkılar işe yaramaz demek değildir, asıl işe yarayacağı kısım bağırsaklarda dışkı oldukları zamandır ve zaten emilip işe yaramaz hale geldiklerinde de dışarı atılırlar. Yani ayet dışarı atılan dışkıdan değil karınlarda henüz sindirimin devam ettiği dışkıdan bahsediyor. Bu iki durumu birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Yazarın önerisi:  221# Kuran’ın bilimsel hataları iddialarına cevap! İslam'a inanmak için 100 neden!

Kuran’da sütün oluşumu ve defekasyon

Bağırsaktaki bu dışkının karbonhidratları, proteinleri ve yağları iyice emilip kana karışır ve dışkının en son kalan posa kısmı ise defekasyonla (tuvaletini yapmak) atılır. Kana karışan besin maddeleri ise vücudun gerekli hücrelerinde kullanılır, her hücreye alınıp o organın beslenmesinde görev alabileceği gibi, sağmal hayvanların memelerinde süzülerek süt olur.

Kısaca sütün oluşması önce bağırsaklardaki dışkının sindirimi ve kana karışması ve daha sonra kanla memeye gelen bu maddelerin süzülüp süte dönüşmesi ile olur. Bugünkü cahil diyebileceğimiz insanlara göre anlaşılması güç bu meselenin yani Kuran’da süt’ün oluşumunun böylesine güzel tarif edilmesi gerçekten hayranlık uyarıcıdır.