86# Güneşin Ay’a yetişmesi ne demektir? (Yasin 40)

Bilim Kuran'la Çelişmez

İnstagram: https://www.instagram.com/bilimveyaratilis/

Facebook: https://www.facebook.com/bilimveyaratilisagaci/

—————————————————————–

Yasin suresi

38: Ve Güneş, onun için istikrarlı kılınan (yörüngesinde) akar gider. İşte bu azîz ve alîm olan Allah’ın takdiridir.

39: Ve Ay, kurumuş hurma salkımı dalı gibi bir şekil haline dönünceye kadar ona menziller takdir ettik.

40: “Ne güneşin aya erişmesi mümkün olur, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri kendi döngüsünde yüzmektedir.”

Şimdi düşünün ki, insanların güneş ve ay’ı aynı gökyüzünde hareket eden nesneler olarak gördükleri ve aynı yol üzerinde peşpeşe dolaştıklarını sandıkları bir dönemde, ay tutulmasını ise güneşin ay’a yetişmesi olarak algılıyorlardı. Aşağıdaki resimdeki gibi.

İşte bu ayet böyle bir dönemde ne büyük bir iddia da bulunuyor. Diyor ki; Güneş ve Ay’ın yörüngeleri ayrı ayrıdır, birbirleriyle alakası yok. Birbirlerine yetişmek kavuşmak onlar için söz konusu değil. Bunun sadece evrenin sonunda olabileceğini söylemiştir (Kıyame 9).

Yasin 38. ayette güneşin istikrarlı bir yörüngede yüzdüğünden, 39. ayette Ay’ın hurma dalı şekli çizdiğinden (bunu daha önce açıkladık) ve 40. ayette ise her ikisinin yörüngesinin ayrı olduğundan haber veriyor.

Oysa Kuran bunu bildirene kadar insanlar ay’ı ve güneşi peş peşe giden bazen birbirleriyle buluşan varlıklar olarak biliyordu. Bugün bilim göstermiştir ki güneş, solar apex yönünde saniyede 13 km hızla gitmekte ayrıca samanyolu galaksisi içinde saniyede 220 km hızla hareket etmektedir. Yani Kuran’ın belirttiği gibi Güneş’in de bir yörüngesi vardır ve ay’ın yörüngesiyle alakası yoktur.

Yazarın önerisi:  148# Kuran'da akraba evliliği emredilir mi?

 

blank