62# Peki Allah’ı kim yarattı?

Varlığın Amacı

Ünlü bilim insanı Bertrand Russell bilimsel bir konferans esnasında ayın dünyanın etrafında, dünyanın güneş, güneşin samanyolu galaksisinin yörüngesinde döndüğünü anlatırken arkalardan yaşlı bir teyze ayağa kalkmış ve;

“Bu dediklerin çok saçma. Dünya 4 filin üzerindedir.” demiş. Sonrasında ise Bertrand Russell ile teyze arasında şöyle bir diyalog geçmiş;

– “peki o filler neyin üzerinde?”

– “Onlar da dev bir kaplumbağanın sırtında.”

– “Peki o kaplumbağa neyin üstünde?”

– “Çok akıllısın genç adam çok. Ama ondan aşağısı hep kaplumbağa!”

Kaynak: Stephen Hawking-Zamanın kısa tarihi

—————————————————————————————————————————————–

Kadının söylediği bu fil ve kaplumbağa kadim bir Hint inanışıdır.

Şimdi hayalen bin sene önceye gidin ve bu insanlara Dünya’nın bir şey üstünde durması gerekmediğini ve bir şey üstünde durmadığını anlatın. Bunu akılları almayacak, çünkü onlara göre birşeyin üstünde olması lazım yoksa aşağı düşerdi. Bilim gelişip te Dünyamızın bir şey üstünde durması gerektiğini ispatlayana kadar insanın aklı ve hayali almazdı ve mantıklı gelmezdi. Fakat şu an biliyoruz ki Dünya’nın bir şey üstünde durmasına gerek yok.

Kadim Hintlilerin anlamakta zorlandığı bu gerçeğin bir benzerini şimdilerde ateistler anlayamıyorlar.

İnsanı Allah yarattıysa ve herşeyin yaratıcısı varsa, Peki Allah’ı kim yarattı? Soruları bu.

Aslında cevabı Hintlilerin bulacağı cevap kadar bir yönden anlaşılması güç ve bir o kadar da basit. Herşey Dünya’nın üzerinde durur ama Dünya’nın bir şey üzerinde durmasına gerek yok. Altı, üstü boş. Güneşin büktüğü uzayda güneş etrafında dolaşır.

Yazarın önerisi:  48# ŞEYTANA, SECDE EMRİ VERİLMESEYDİ?

Aynı şekilde Allah ta herşeyin yaratıcısı, zamanın ve uzayın yaratıcısı, O olmadan hiçbirşey olmaz. Fakat O’nun varlığı birşeye muhtaç değil. O yaratır fakat yaratılmamıştır.

Kadim Hintlilere garip gelse de herşey Dünya üstünde durabilir ama Dünya’nın bir şey üstünde durmaya ihtiyacı yok. Gerçek bu. Ateistlere garip gelse de Allah herşeyin yaratıcısıdır, fakat kendinin yaratılmaya ihtiyacı yok. Gerçek bu.

 1. Avatar
  benjamin

  Öncelikle merhaba. Yazı İslam inancı içinde tutarlı ama mantıklı bir cevap sayılmaz.
  1. Dünya’nın hiç bir şeyin üzerinde durmaması bilimsel bir gerçektir. Somut gerçekliği soyut kavramlarla karşılaştırmak tutarsızlık bence.
  2. “Allah’ın yaratıcıya ihtiyacı yoktur!” bu bir inanç. Hiç bir gözleme ve ya deneye dayanmıyor. Sadece yukarıdaki sorudan kaçmak için bir mazeret. Mesela “güneş sıcaklık yayıyorsa güneşi ne ısıtıyor?” sorusuna “güneş ısıyı kendi yaratıyor” deriz. Çünkü bu bilimsel bir gerçektir. Testle ve gözlemle sabittir. “Yaratıcıya ihtiyacı olmayan” sıfatını insanlar yükledi tanrıya. “Her şeyi Tanrı yarattıysa Tanrıyı kim yarattı?” sorusuyla boğuşmamak için.

  Cevapla