228# Lut kavminin helakı bilimsel olarak ortaya çıktı

Lut kavminin helakı Kuran Mucizeleri

Lut kavminin helakı tarihteki en ibret verici azgınlıklardan ve helak olaylarından biridir. Genellikle M.Ö. 79 yılında İtalya’da cinsel şehvetlerinin ardına düşmüş başka bir kavim olan Pompei kavminin helakı ile karıştırılı ama ikisi farklı. Lut kavmi bugünkü Kudüs’e yakın bir konumda yaşamışlardı, İtalya’da değil.

En son yazdığım Lut gölünün Dünya’nın en alçak yeri olan yazım hakkında araştırma yaparken Google Earth kullanarak bölgenin üstten görüntüsüne bakıyordum. Gördüm ki bölgenin çevresi yüksek olduğu halde Ölü deniz (Lut gölü) çevresi sanki meteor düşmüş te o bölge oyulmuş izlenimi veriyordu.

Muhtemelen bu çukurun tektonik sebepleri de olabilir, yani hem tektonik sebeplerden hem göktaşı yağmurundan dolayı bir çukurluk oluşmuş olabilir. Fakat Tevrat’ta ve Kuran’da Lut halkının üzerine şehrin altını üstüne çevirecek taşların gökten düştüğünü ve tüm şehri bir anda yok ettiğini yazan önemli bilgiler var.

Kuran’da Lut kavmi

Hicr 73-74: “Arkasından, tan yeri ağarırken, onları o ‘sayha’ (ses) yakaladı.

Anında, (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine yazılı (kayıtlı) taşlar yağdırdık.”

Hud 82: “(Böylece) emrimiz geldiği zaman, oranın üstünü altına çevirdik ve üzerlerine arka arkaya yazılı (zalimler için işaretlenmiş) taşlar yağdırdık.”

Yazarın önerisi:  223# Üç karanlıkta yaratılış ne demektir? Bilimsel açıklaması nedir?

Bilimsel araştırmalar Lut kavminin helakını gösteriyor

Bu bölgedeki çöküşte bu meteor yağmurlarının da etkisi olmalıydı. Peki bu düşünce sadece benim aklıma mı geldi yoksa bilimsel bir gerçeklik mi diye bir araştırma yaptım. Sonuçlar muhteşem. Bilim insanları bölgede yaptıkları araştırmalar sonucunda bu bölgede yaşayan insanların 3700 yıl önce meteor yağmurlarıyla yok olduğunu ve bir medeniyetin böylece kalkmış olduğunun sayısız kanıtlarını bulduklarını 2018 yılında açıklayıp ilk kanıtları paylaştılar. Bulgulara göre meteorlar 500 kilometrekarelik bir alanda etkili olup yaşayan hiç kimse bırakmayacak kadar etkiliydi. Meteorun çarpışından sonra çıkan şok ses dalgası yine bu etkiyi genişletip insanları yok etmişti. Aynı şekilde Kuran’da da Lut kavminin helakının gökten gelen taşlarla olduğunu ve memleketin altının üstüne çevrildiğini ve ortaya çıkan şiddetli patlamanın da onları yakaladığını bildiriyordu.

Araştırma birkaç üniversite ortaklığında yürütülmektedir

Tabi bu durum insanların aklına hemen Tevrat’taki ve Kuran’daki Lut kavminin helakı anlatısını getirmesi kaçınılmaz. Dolayısıyla bu konunun etrafında şüphecilerin tartışma ve polemik oluşturma çabaları da kaçınılmaz. Yine de bu bulguların doğruluğundan şüphelenmiyorlar çünkü çok sayıda üniversitenin katılımıyla geniş bir bilimsel çevre tarafından denetlenen bulgular var.

Şimdi, iman etmek için zorlanan ateist arkadaşlara şunu söyleyeyim; inanın bu kadar açık kanıttan sonra hâlâ şüphe hastalığı içinden çıkıp gönül teslimiyeti içinde Rabbinize teslim olan Müslümanlardan olmazsanız yaptığınız her şeyin İlahi ceza yönüyle sorumluluğu bu kadar kanıttan sonra sizin için artık daha zor olacaktır.

Yazarın önerisi:  9# Aralarında perde olan ve birbirine karışmayan iki deniz ayeti mucize değil midir?

blank

 

 

KAYNAKLAR VE İLERİ OKUMA

 1. https://www.sciencenews.org/article/exploding-meteor-may-have-wiped-out-ancient-dead-sea-communities
 2. https://phys.org/news/2018-12-meteor-air-years-obliterating-dead.html
 3. https://www.universetoday.com/140752/a-meteor-may-have-exploded-in-the-air-3700-years-ago-obliterating-communities-near-the-dead-sea/
 4. https://www.forbes.com/sites/ericmack/2018/12/04/new-science-suggests-biblical-city-of-sodom-was-smote-by-an-exploding-meteor/#a39e69f5c677
 5. https://www.ancient-code.com/3700-years-ago-a-meteor-devastated-the-dead-sea-and-civilization-nearby/
 6. https://curiosmos.com/exploding-meteor-destroyed-ancient-biblical-city-of-sodom-3700-years-ago/
 7. https://www.youtube.com/watch?v=eRBLCMAvqBE
 8. https://www.livescience.com/64179-ancient-cosmic-airburst-middle-east.html
blank

 1. Avatar
  Sami

  Ahmed Cevdet Paşa da Peygamberler tarihini(?) anlattığı kitapta o bölgenin çöktüğünü anlatıyordu.

  Cevapla
 2. Avatar
  Mustafa

  Hocam indtagram’a ne oldu lütfen bilgilendirin nır şey yapalım ona göre

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   İnstagram açıldı teşekkürler

   Cevapla
 3. Avatar
  abdulkadir aydın

  evet görüşünüz doğru olabilir lakin ben 3700 dan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz tarih MÖ. 1700 lere denk geliyor Lut As ibrahim as ile çağdaş mö 3000 lerde yaşamış olma ihtimali güçlü gözüküyor.

  Cevapla