217# Gökler ve yerler yaratılmadan önce Arş’ın bir sıvı üzerinde olması ne demektir?

Bilimsel Düzen

Hud 7: “O’nun arşı sıvı (su) üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur….”

Bu ayette yerlerin ve göklerin oluşumu başlamadan önce arşın bir sıvıda bulunduğu bildiriliyor. Ayette geçen Mâ kelimesi Arapça’da hem sıvı demektir hem de su veya sulu demektir. Örnek olarak Kuran Tarık 7 ayetinde insanın atılan bir sıvıdan yaratıldığını söylerken yine Mâ kelimesini kullanılmıştır ve kast edilen açıktır ki su değil cinsiyet sıvısıdır. Eski Türkçemizde de Mâi kelimesi kullanılırdı ve sıvı demekti.

Tefsirlerde veya meallerde Hud 7 ayeti su olarak çevrilmiştir. Bunun sebebi bilimsel gerçekliğin henüz ortaya çıkıp evrenin bu ilk maddesinin sıvı olduğunun anlaşılmamış olmasıdır.

Fakat artık değil. Ekim 2018’de Bohr enstitüsü, parçacık hızlandırıcılarda yaptığı deneylerde Xenon çekirdeklerini çarpıştırdılar. Maksatları ise evrenin ilk hali olan Kuark-Gluon plazmasının yapısını anlamaktı. Büyük Hadron çarpıştırıcısında yaptıkları deneylerin sonucu ilginçti. Evren big-bang ile patlayıp açılmadan önce sıvı yapıdaydı. Bu makaleyi Physics Letters dergisinde yayınladılar. Tıpkı Kuran’ın haber verdiği gibi değil mi? Bu mucize değildir de nedir arkadaşlar. Bir insanın evrenin gizemlerinden haber verdiği herşey böyle doğru çıkabilir mi? Bu Kuran evreni yaratan Allah’ın sözleri olduğu daha ne kadar açık olsun?

Yazarın önerisi:  82# SÜLEYMAN PEYGAMBER VE KARINCANIN KONUŞMASI

Arş’ın ne demek olduğunu ise bir yazımda daha yorumlamıştım. Tıpkı bir hücrenin çekirdeği olması ve hücrenin çekirdeği hücrenin program ve yönetim merkezi olması gibi Arş ta evrenin yönetim ve oluşum programını taşıyan çekirdeğidir. Tüm program orada yazılıdır. Evren patlayıp oluşmaya başlamadan önce de tıpkı bir ağacın tohumuna programı yazılı bulunması gibi evrenin bu sıvı tohumuna da evren ağacının programı yazılı idi. Evren bu program üzerinden tıpkı bir ağaç gibi büyümeye devam etmektedir. Allah daha iyi bilir.

Son söz: Evrenin ilk halinin sıvı olduğunun Kuran’da yazması yoruma meydan vermeyecek bir mucizedir.

Bilimsel yazıyı okumak için kaynaklar

  1. Acharya et al. Anisotropic flow in Xe–Xe collisions at sNN=5.44 TeV. Physics Letters B, 2018; 784: 82 DOI: 10.1016/j.physletb.2018.06.059 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037026931830515X?via%3Dihub
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181015113545.htm
  3. http://www.sci-news.com/physics/fluid-quark-gluon-plasma-06511.html

 

 

blank