207# Manyetik kutup yer değişimi ve Güneşin batıdan doğması

Bilimsel Düzen

Son günlerde bazı sitelerde çıkan bir habere göre Dünya’da kuzey ve güney kutupları yer değiştiriyormuş, bu gerçekleşirse doğu ve batı da yer değiştirmiş olacağı için Güneş artık batıdan doğacakmış, bu da Peygamberimizin haberi verdiği olaymış. Bu konu hakkında çok soru geldiği için açıklamak zorunda hissettim.

Konuyu özet olarak açıklayayım. Öncelikle Dünyamız, içindeki demirden dolayı dev bir mıknatıstır. Mıknatısların ise iki kutbu vardır: Kuzey (N) ve Güney (S). Dünya’nın manyetik kutupları, içindeki demirin hareketinden dolayı sürekli yer değiştirir. Son yıllarda bu yer değiştirme oranı hızlandı ve son 20 senede önceki yüz senenin tamamı kadar hızlı yer değiştirdi ve manyetik kutup Kuzey Kanada’dan Sibirya’ya doğru ilerliyor. Manyetik kuzey kutbunun yerinin nereye gideceğini bilemiyoruz, her yere gidebilir, geri dönebilir veya Güney kutbuna geri gidebilir. En son 780 bin yıl önce bugünkünün tersi idi.

Coğrafi kutup noktaları ile manyetik kutup noktaları aynı değil. Manyetik kutup noktası sürekli yer değiştirdiği için pusulanız sizi coğrafi kutup noktasına değil manyetik kutup noktasına götürür. Şu an kuzey kutbunda manyetik kutup noktası ile coğrafi kutup noktası arasında yaklaşık 1000 km. mesafe var. Buraya kadar anlattıklarım anlaşıldı ise şimdi konumuza geçelim.

Yazarın önerisi:  115# MUCİZELERDE BİLİMSELLİK ARANIR MI?

Eğer bir gün manyetik kuzey güneye ve manyetik güney kuzeye göçerse elimizdeki pusulalar da tam aksini gösterecek, yani kuzey kutbunu güney diye güney kutbunu kuzey diye gösterecek. İbrelerin yönü değiştiği için doğal olarak pusulalar batı ve doğuyu da tam tersi gösterecek. Buna dayanarak güneşin batıdan doğmuş olacağını iddia ediyorlar.

Fakat doğu ve batı kavramları Dünya’nın manyetik kutuplarıyla belirlenmiş yönler değildir. Doğu ve batı kavramları tamamen coğrafi bir terim olup Güneş’in doğduğu yön ile alakalıdır. Yani manyetik kutup noktaları değiştikçe gerçek doğu ve gerçek batı ile pusulanın gösterdiği doğu ve batı arasında açısal farklar oluşur ve bu açısal farklar hesaplanarak pusulanın hatası düzeltilir. Bu demek ki manyetik kutuplar tamamen yer değiştirse bile güneş yine şehrimizdeki aynı dağların arkasından doğup aynı dağların arkasından batacak, coğrafi olarak bir değişiklik olmayacak. Pusulalar yanlış yönü göstermiş olacağından pusulalar da değişiklik yapılacak.

Daha önce bir yazımda Güneşin batıdan doğması için Dünya’nın tersine dönmesi gerektiğini ve bunun da ya bir çarpışma ya da El Nino gibi dev kasırgaların çoğalması aracılığı ile olabileceğini bilim insanlarının açıkladığını kaynaklarıyla birlikte anlatmıştım. Şu linkten okuyabilirsiniz.

Kısaca, Dünya’nın manyetik kutupları değişmekle coğrafi kutuplar ve şehrimizde güneşin doğum yeri, batım yeri vs. gibi coğrafi kavramlar değişmeyecek aynı kalacak. Güneş her zamanki yönden doğup aynı yönden batacak. Kendilerine araştırmacı yazar lakabı takan bir kısım insanlar popüler olmak uğruna bilimsel bir kaynak vermeden ortaya bu tür safsatalar atıp bunu da dinle birleştirince bilgisiz kitleler tarafından daha çok popüler oluyorlar ama bilimsel bir kaynağa dayanmayan bu bilgiler çürütülünce faturası İslam’a kesiliyor, bu ise onların umurunda değil. Popülariteden başka bir şey umurunda olmayan bu insanlar bu tür bilgileri size getirdiğinde açık bir bilimsel kaynak göstermiyorlarsa bu adamların söylediklerine itibar etmeyin, dinimizi bu şeklide rencide etmelerine izin vermeyin. Bilimsel bir şeyden bahsediyorlarsa bilimsel kaynağını göstermelerini isteyin. Kendi teorileri bile ise iyice açıklamalarını isteyin. Öyle “bir twit attım insanlarda yuttu” mantığı ile olmaz bu işler.

Yazarın önerisi:  166# Güneşin batıdan doğması mümkün mü?

Aslında Müslümanlar olarak dikkatsiz davrandığımız için Kuran’ın gerçek mucizelerini kaçırıp hayallerimiz peşinde sürükleniyoruz. Örneğin Dünya’nın en büyük gerçeklerinden birisi yer altında Dünya’nın geri kalanından daha ağır bir demir kütlesinin bulunduğu ve bu demirin manyetik alan oluşturup uzaydan gelen zararlı ışınlara karşı Dünya’yı koruduğu gerçeğidir, bu demirin manyetik alanı canlıların yön bulmasını da sağlar ve daha nice hayat için zaruri faydaları vardır. Ayrıca demir o kadar önemli bir elementtir ki yağmurlarla okyanuslara inen demir elementi olmasa ne şimdiki atmosferimiz oluşacaktı ne de canlılık böyle devam edebileceğini bir yazımda anlatmıştım. Yani yerin altındaki demir “Biz demiri indirdik” ayetiyle mucizevi olarak ancak böyle güzel tarif edilebilirdi. Ve yağmurla yağan demir de hakeza aynı, işte biz bu gerçekleri Dünya’ya duyuramadık ama hayallerin ve safsataların peşinde koşarak bu gerçekleri karartıyoruz. Hayallerimiz peşinde koşmayı bırakıp gerçekleri anlamaya ve anlatmaya çalışmazsak İslam’ın anlaşılmamasının vebali hepimizin üzerindedir. Gizemli şeyler anlatıyormuş havası verip sahte bilim veya kurgular anlatan ve bilimsel olayları bilimsel kaynak vermeden yutturan, bilimle bir alakası olmayan medyatik sahtekâr kişileri de ciddiye alıp büyütmemenizi öneriyorum.

KAYNAKLAR VE İLERİ OKUMA

  1. Olsen, N., & Pauluhn, A. (2019). Exploring Earth’s magnetic field–Three make a Swarm. Spatium2019(43), 3-15.
  2. Whitehouse, D. (2003). Is the Earth preparing to flip?. BBC News Online World Edition, March, 27.
  3. Christensen, U. R. (2011). Geodynamo models: Tools for understanding properties of Earth’s magnetic field. Physics of the Earth and Planetary Interiors, 187(3-4), 157-169.
  4. Madey, A. (2010). The Origin of Earth’s Magnetic Field and Theories on Polarity Reversal.
  5. https://www.livescience.com/18426-earth-magnetic-poles-flip.html
  6. https://www.businessinsider.com/earth-north-south-poles-flip-magnetic-field-2018-4
Yazarın önerisi:  71# DEMİRİN GÖKTEN YAĞMURLA İNİŞİ (HADİD 25)