96# İnsan kan pıhtısından mı yaratıldı?

Bilim Kuran'la Çelişmez

MU’MİNÛN-14: Sonra nutfeyi alaka yaptık. Peşinden, alakayı, mudga bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir.

96/ALAK2: “İnsanı da alaka’dan var etti”

Soru: Yukarıdaki ayetlerde geçen “alaka” kelimesi bazı meallerde kan pıhtısı olarak çevrilmiş, fakat insan kan pıhtısından değil yumurta hücresinden oluşur. Bu bilimsel bir çelişki değil midir?

Cevap: Burada Nutfe insan yaratılışının ilk hücresi anlamındadır. Yumurta hücresine karşılık gelir. Mudga ise bir çiğnemlik et demektir ki bunu ünlü bilim adamı Moore embriyonun üzerindeki somit yapılarının tam olarak nasıl bir diş izine benzediğini bildirmiştir. İnternette aratıp buna bakabilirsiniz.

Buradaki Alaka “ عَلَقَةٌ ”  kelimesinin Arapça sözlüklerdeki anlamına baktığımız zaman “1 )asılı duran madde, 2)sülük ve 3)kan pıhtısı” anlamlarına geldiğini görürsünüz. [bk. ibn faris(ö. 395), mucemul-’lüğa; el-cevheri(ö. 393), es-sihah; ez-zebidi(ö. 1205), tacu’l-arûs; ibn manzûr(ö.711), lisanu’l-arab; el-firûzâbâdi(ö.817), el-kamusu’l-muhit] Veya şu link: https://www.almaany.com/tr/dict/ar-

 

Yeni döllenmiş yumurta hücresi de rahimde tutunacağı noktaya doğru 4 gün boyunca ilerler, blastokit haline gelir ve gelip rahime yapışıp asılır. Bu BİR.

Kaynak: Webster, S., Morris, G., & Kevelighan, E. (Eds.). (2018). Essential Human Development. John Wiley & Sons.

Yazarın önerisi:  60# Saffat 6: “Biz, en yakın göğü zinetlerle, yıldızlarla donattık.” ayeti ne demek istiyor?

Daha sonra rahim tarafından kan damarları ile sarılıp rahim içine çekilir ve bir sülük gibi rahim içine gömülüp kan emmeye başlar. Bu İKİ.

Tam gömüldüğü noktada bir kanamaya yol açar, üzeri tamamen kan pıhtılarıyla kaplanır. Bu kan dışarı akacak kadar çoktur ve anne tarafından adet kanaması olarak algılanır. Daha sonra bu kan gider ama embriyonun üst tarafı bu kan pıhtısı ile kapatılır ve böyle bir rahime bakarsanız dıştan ancak bir kan pıhtısı görerek blastokistin olduğu yeri anlayabilirsiniz. Bu da ÜÇ.

Bir kelimenin her 3 anlamı da embriyonun bu halini mükemmel tanımlıyorsa siz o kitaba mucize demezseniz artık siz bilirsiniz. Kitabın mucize oluşuna hiç helal gelmez.

Şimdi bu olayın kaynaklarını vereyim.

Essential Human Development kitabı sayfa 40’ta şöyle der: “Blastokist, rahim içine gömülür. Blastokist tarafından oluşturulan bozulmuş uterus epiteli bu aşamada kapanır ve  küçük bir “tutunma kanaması” oluşur. Kan kaybı, adet kanamasından daha hafif olmasına rağmen, bu kanamanın zamanlaması, adet kanamasının başlama tarihi ile aynı zamana denk gelebilir. Anne, henüz hamile olduğunu anlamamış olabilir ve bunu normal bir adet döngüsünün başlangıcı sanabilir.”

“Langman’ın medikal embriyoloji kitabı sayfa 108’de şöyle der: “Kadın, tohumdan sonraki 14. günde bir komplikasyon olarak kanama geçiriki, bu blastokistin rahim duvarına girerken oluşturduğu yıkıcı etkiden dolayıdır.” Sayfa 50’de ise  şöyle der: “ Blastokist 9. günde rahime iyice girmiştir. Oluşan yara ise dıştan kan pıhtısıyla kapatılmıştır.” Aşağıdaki resimde aynı sayfadan alınmıştır. Kistin girişinde görülen “Fibrin Coagulum” kan pıhtısı demektir.  Dokuzuncu günde rahim duvarını incelerseniz embriyoyu bir kan pıhtısı olarak göreceksiniz.

Yazarın önerisi:  45# GÖKLERİN VE YERİN 6 GÜNDE YARATILMASI NE DEMEKTİR?

Kaynak: Sadler TW. Langman’s medical embryology: Lippincott Williams & Wilkins; 2015.

Kaynak: https://naijaaparents.com/pregnancy-week-3-3-weeks-pregnant-all-you-need-to-know/

 

Sonuç olarak; Bu kelimeyi böyle embriyoloji kitaplarından araştırmakları için bakıyorum çoğu müslümanlarda tevil etmeye çelışmış ve orada ken pıhtısı anlamında değil sevgi anlamında kullanılmış gibi yorumlar yapmışlar. Oysa her zaman söylerim Kuran bir şeye ne diyorsa odur. Müslümanlar olarak bilimi de düzgün araştırmalıyız ve ayetlerin mealini ilgili bilimi inceledikten sonra yapmalıyız. Burada kelimenin asılı durmak ve sülük anlamlarını bile tek başına harika tanımlıyor. Eğer bir kelimenin her 3 anlamı da blastokistin özelliklerini mükemmel tanımlıyorsa o  kelime özel seçilmiştir, tesadüf olamaz, deha ile de açıklanamaz ve siz o kitaba artık mucize demelisiniz. Fakat gözünü kapatmayı tercih edenler de kendi bilir göz kapamakla güneş yerinden gitmez. O Allah ki 2 trilyon galaksiyi idare ederken insanın yaratılışını da muhteşem sistemlerle idare eder. Çünkü O’nun için küçük büyük yoktur.

 

KAYNAKLAR VE İLERİ OKUMA

Webster, S., Morris, G., & Kevelighan, E. (Eds.). (2018). Essential Human Development. John Wiley & Sons.

Sadler TW. Langman’s medical embryology: Lippincott Williams & Wilkins; 2015.

https://naijaaparents.com/pregnancy-week-3-3-weeks-pregnant-all-you-need-to-know/

http://americanpregnancy.org/getting-pregnant/what-is-implantation-bleeding/

http://www.bounty.com/getting-pregnant/getting-pregnant-naturally/am-i-pregnant/implantation-bleeding

https://www.healthline.com/health/pregnancy/how-long-does-implantation-bleeding-last

 

 

 

blank

 1. Avatar
  Berk Yaman

  Hocam yalnız keith Moore kurandaki embriyolojiyi bilim ile yorumlamış ve hepsini doğrulanmıştır.ve sülük tabirini yani alak dogrulamis ve 7-24 gün arası dönem dye bildirmistir.5 gün demissiniz.ama bende makalesini okudum not tuttum

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   Embriyoloji kitaplarında 5. günde rahime tutunduğu yazıyor. 24 güne kadar uzaması imkansız. Çünkü adet döngüsünü geçmiş olur ve yeni döngü başlar. Yazısını gönderirseniz bakayım, muhtemelen farklı birşeyden bahsediyordur.

   Cevapla