180# İnsanın topraktan yeniden doğuşu nasıl olacak?

Genel

İnsanın topraktan yeniden çıkışı konusunu, Kuran’dan elde ettiğimiz ipuçlarını günümüz biliminin ulaştığı sonuçlarla birleştirdiğimiz zaman daha iyi anlayabiliriz. Kuran’da insanların dirilişi ile ilgili en önemli benzetme insanların çekirgeler gibi dirilecekleridir.

Kamer 7: “Kabirlerden, gözleri dehşete düşmüş olarak çıkarlar. Sanki onlar, etrafa yayılan çekirgeler gibidir.”

Çekirgeler yumurtalarını arkalarındaki hortumları vasıtası ile 10 cm derine gömerler ve bu yumurtalar uygun koşullar oluşana kadar toprak altında aylarca dirilmeyi beklerler. Bu yumurtalar yapışkan bir kapsül içinde bırakılır.[1]

blank

Bu kapsül sayesinde yumurtalar toprakla temas etmez ve her türlü dış etkenden korunmuş olarak gelişimlerini sürdürürler. Zaten eğer insan da toprağın altında yeniden oluşacaksa onu da toprağın zararlı etkilerinden koruyacak böyle bir kapsüle ihtiyacı olması lazım. Bu açıdan çekirgelerin dirilişine benzetilmesi muhteşem. İkinci olarak çekirgeler doğadan aynı anda aynı sinyalleri alıp gelişmeye başlar ve gelişimlerini aynı anda tamamlayıp hep birlikte toprak altından çıkarlar.

Peki insan tekrardan nasıl inşa edilecek?

“Yeniden dirilme ve Epigenetik” yazımda açıkladığım gibi insanların yaşadığı olaylar, DNA’sına Epigenetik mekanizmalar ile kodlanmakta ve DNA’mız adeta hayatımızın bir amel defterini tutmaktadır. Hayatımız boyunca yaptıklarımız, ellerimizi ayaklarımızı oluşturan hücrelerdeki DNA’mıza sürekli yazılmaktadır. Kıyamet günü dillerimizin değil ellerimiz ve ayaklarımızın şahitlik etmesi de (Yasin 65) bu gerçeğe uyuyor. Bu Epigenetik kayıtlar sayesinde tek bir hücremiz, tekrar kendimiz olarak dirilmemiz için yeterli. Peki zaman içinde bütün hücrelerimiz çürüyorsa nerede o korunmuş hücre?

Bilgimizdeki bu boşluğu bir Peygamber öğretisi ile doldurabiliriz: “Sonra Allah gökten bir (hayat) suyu indirir ve bu sayede ölüler, bitkinin yerden bitişi gibi (kabirlerinden) çıkarlar. İnsan cesedi bütünüyle çürüyüp yok olur, ancak Acbü’z-Zeneb müstesna, insanlar bundan yaratılır”[2]. Acb-üz zeneb kuyruk sokumu manasına gelir ama kemik demek değildir, çünkü yine peygamberimiz onu hardal tanesine teşbih ederek insanların bildiği en küçük şey üzerinden bir misal verir[3]. İslam ansiklopedisinde şöyle deniyor: “Öldükten sonraki dirilişin tasvir edildiği hadislerde yer alan acbü’z-zeneb, bazan sadece tekrar dirilişin esasını teşkil eden madde anlamında geçer.”[4] Zemahşeri ve Kurtubi gibi alimler ise bunun Acm-Üz Zeneb olduğunu yani küçük bir nokta olduğunu söylemişlerdir.[4] Bu tariflere göre Acb-üz Zeneb bir hücre olması gerekiyor. Yine Reşid Rıza’ya göre “Hani rabbin insanların sırtlarından zürriyetlerini çıkarıp onları kendilerine şahit tutmuştu (el-A‘râf 7/172) âyetindeki “çıkarılan zürriyetler”in, “gözle görülemeyecek zerreler” olması gerektiğini bildirir ki zaten zürriyet demek genetik materyali taşıyan zerre demektir ve İslam ansiklopedisi ayetteki bu zerrenin Acb-Üz Zeneb ile örtüştüğünü bildirir. Yani insanlar öldükten sonra sırtlarındaki bir hücresi Allah’ın yaratışına bir delil ve şahid olacak demektir. Bunu hayal ederseniz insanlığın kıyameti koptuktan sonra uzun bir zaman geçmiş olacak ve insanların birer hücreleri hariç hiçbir şeyi kalmayacak ve Dünya’nın değişik yerlerinde o birer hücre yani zürriyet dağılmış bulunacak. Zamanı gelince insanların sırtlarından çıkarılan ve dağılmış bulunan bu zürriyetler Yaratılışın programı yani şahidi olacaklar ve yeniden yaratılış başlayacak.

Yazarın önerisi:  181# Dünya'da farklı Kuranlar mı var?

Bu hücre, diğer hücrelerden farklı olan çok korunaklı bir hücre olması lazım. Öyle ki onu ne ateş, ne don, ne basınç yok edememeli ki herkeste bulunan bu tek hücreden insanlar toprak altında yeniden oluşsun ve kalksın. Henüz böyle bir hücre keşfedilmedi. Çünkü hiç aranmadı. Bulmakta kolay değil, çünkü vücudumuzda 100 trilyon hücre var. İnsan bedeni yakıldıktan sonra da bulmak şu an için mümkün değil. Çünkü bozulmayan bir hücreyi PCR gibi cihazlar tespit edemezler. Şu ayete bakalım:

İsra 51: “De ki: “İster taş veya demir ya da kalbinizde büyüttüğünüz başka bir yaratık olun, yine de dirileceksiniz.” “Bizi tekrar kim diriltir?” derler; de ki: “Sizi ilk defa yaratan…”

Ayette insanın taşlaşması veya demirleşmesi durumunda bile tekrar yaratılacağı söyleniyor. İnsan bedeninin kemiklerine kadar çürüyüp toprak olduğu ve hatta rüzgârla, selle farklı yerlere taşındığı eski zamandan beri bilindiğine göre buradaki “SİZ” kelimesi tüm bedeni değil bir parçamızı kast ediyor olmalı ki hadiste buna Acb-üz zeneb denmiş.

Yine Hz. Peygamber gökten inen bir suyla insanların dirilişinin başlayacağını söylemiştir ki İsrafil’in sinyallerinden (borusundan) gelen mesajla yağacak değişik bir yağmur olmalı ve yağan bu madde acb-üz zeneb’i harekete geçirip kapsülleşmesini sağlamalıdır. Şu ayet te bu hadisi destekliyor:

Yazarın önerisi:  1# Ne kadar sığ bakıyorsun yaşama

Zuhruf 11: “O, belli bir miktar ile gökten su indirdi de, onunla ölü bir memleketi dirilttik (ve her yanına yeniden hayat) yaydık; siz de böyle (kabirlerinizden diriltilip) çıkarılacaksınız.”

Şimdi buraya kadar topladığımız ipuçlarını, çekirgeleri toprak altında muhafaza eden kapsüller ile birleştirelim. O halde Acb-Üz Zeneb öyle bir hücre ki demir içinde veya taş içinde veya ayette bildirdiği gibi gözünüzde büyüttüğünüz daha sert bir şey içinde, örneğin elmas içinde de olsa bulunduğu ortamda insanın dirilmesi için programlandığı gibi kapsül şeklini alacak ve insanı içinde yeniden oluşturup yeryüzüne ulaştıracak. Kapsülün uç kısmı ise yeryüzüne uzanıp açılması gerekiyor ve insanlar anadan üryan şekilde tıpkı çekirgeler gibi aynı zamanda kapsüllerinden dışarı çıkmalılar.

Yazıda ayrıca insanların dillerinin susup ellerinin ve ayaklarının konuşmasının DNA’ya yazılan epigenetik işaretler olduğunu ve bu epigenetik işaretlerin hayatımız boyunca herşeyimizi bir amel defteri gibi kaydettiği belirtildi. İnsanların sırtlarından zürriyetin çıkarılmasının ne olduğu ve ister demir içinde ister taş içinde bulunsak ta dirilmenin nasıl olacağı açıklandı.

Bu tabi ki her ne kadar bizim misliyle yani aynen Dünya’da ki vücudumuzun benzeriyle iade edileceğimiz anlamına gelse de farklı bir yaratılışla yaratılacağımız anlamına geliyor. İlk yaratılışımız annelerimizin karnındaki rahim (uterus) denilen kapsülde olmuştu. Biyolojik bedenimiz Dünya’nın fiziki kanunlarına göre toprak altında da en iyi böyle bir kapsülle inşa edilebilir ve bu yaratılış ilk yaratılıştan belli ki farklı olacak. İlk müslümanların aklına gelmeyecek bir kapsülle yaratılış olayı veya bizimm  bile aklımıza gelmeyecek çok daha karmaşık bir yaratılış sistemi bizi bekliyor olacak. Şu ayet te bu gerçeği açıklıyor.

Yazarın önerisi:  174# Kırık Cam Teorisi ve Tebbet suresi

Vakıa 60-61: “Sizin yerinize benzerlerinizi getirmek ve sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden yaratmak üzere aranızda ölümü biz takdir ettik. (Bu konuda) bizim önümüze geçilmez.”

Bu yeniden dirilişi inkar edenler ise büyük bir hüsrana uğrayacaklar.

Rum 56: “Kendilerine ilim ve iman verilmiş olanlar ise şöyle diyecekler: “Siz dünyada ve kabirde Allah’ın kitabında belirlenen yeniden diriliş gününe kadar kaldınız. İşte bugün, size haber verilen o diriliş günüdür. Fakat siz bunu bir türlü anlamaya yanaşmıyordunuz.”

Yazıyı burada bitiriyorum, burada yazdıklarımın en doğrusunu en iyi Allah bilir, ikinci defa okumanız halinde daha iyi anlayacaksınız.

KAYNAKLAR

 1. Jan Edwards (2015), Locusts – egg laying and egg beds, Published by the NSW Department of Primary Industries. PUB15/162.
 2. Sahih-i Buhârî- İst: 1401 K Tefsirû Sûre, 39/3, 78/1; Ayrıca Sahih-i Müslim- K. Fiten: 141-143; Sünen-İ Nesâi- K. Cenâiz, 117; Sünen-i İbn Mâce- K. Zühd, 32; İmam-ı Mâlik- El Muvatta- K. Cenâiz, 49.
 3. İmam Ahmed b. Hanbel- El Müsned- İst: 1401 C: 3 Sh: 28.
 4. https://islamansiklopedisi.org.tr/acbuz-zeneb.

 

blank

 1. Avatar
  MusaHarun

  Çok güzel açıklamışsınız, Allah razı olsun. Diğer yazılarınızı da çok beğeniyorum, keyifle okuyorum.
  Ama şunu düşünmeden de edemiyorum: Şimdi bizler orjinalliği itibariyle bir hücreden mi ibaretiz? Şu Allah’a itaat eden, Allah’ı inkâr eden, korkan, üzülen, sevinen, Allah’tan razı olan ve Allah’ın da ondan razı olduğu. 🤔😏

  Cevapla
  1. Avatar
   kurangunlukleri Yönetici

   İnsan maddi olarak küçük ve çürüyen bir varlık ama psikolojisi, düşünceleri, benliği, ruhu ile kocaman bir varlık.

   Cevapla