249# Kuran hayvanlara hakaret mi ediyor? Aşağılama mı var?

Genel

Soru: Kuran’da hayvanlar aşağılanıyor mu, hakaret ediliyor mu? Allah kendi yarattığı hayvanları aşağılar mı?

Cevap: Kuran’ın genel bağlamına baktığımızda insanın diğer canlılardan ( hayvanlardan ) daha donanımlı, daha üstün yaratıldığı, Allah’ı anlama ve bilmede ve aklını kullanmada hayvanlardan daha üstün olduğunun anlatıldığını görürüz. Örneğin Araf 179’da insanlardan anlama ve kavrama özelliklerini kullanmayanlar bu yönleri itibariyle hayvanlardan bile daha aşağı düştüğü anlatılır.

Hangi sıfatlarda insanlıktan düştüler?

Araf 179: “Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.”

Yani ortada hayvanları aşağılama değil, insanlardan aklını kullanmayanların bu yönleriyle hayvanlardan daha aşağı düştüklerini anlatır. Çünkü insan Rabbini anlamasa ve tanımazsa ve itaat etmezse görevini yerine getirmemiş olacak, işlevsiz olacak, oysaki hayvanlar kendi programlarının gereğini yerine getirir ve işlevsellik gösterirler. Örneğin yapısı bozulup da kaza yapmaya meyilli bir Ferrari arabanın bir değeri kalmaz ve değeri açısından düzgün giden bir şahin marka arabanın bile aşağısına düşebilir. İnsan da Rabbini tanımazsa her türlü zulmü işlemeye müsait bir varlık haline dönüşür ve eşref-i mahlukat özelliğini kaybeder ve hiçbir hayvanın işleyemeyeceği zulümleri işlemeye açık bir varlık haline gelir.

Hayvanların düşünmeden yemeleri

Muhammed 12: “Şüphesiz Allah, inanıp salih ameller işleyenleri, içinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. İnkâr edenler ise (dünya zevklerinden) yararlanırlar ve hayvanların yediği gibi yerler. Onların kalacakları yer ateştir.”

Yine bu ayette de insanların obur bir şekilde önüne geleni düşüncesizce tüketmesinin hayvansal bir davranış olduğu ve insanın farklı olması gerektiği, düşünmesi ve Dünya nimetlerini insanca tüketmesi (paylaşması, aç gözlü olmaması vs.) gerektiği anlatılır. İnsanlar hayvanlardan akıllarıyla ayrılırlar ve bu farkı idrak edip insanî özellikler göstermeleri istenir. Yani bu ayette de aşağılama yok, insanî erdemlere teşvik için bir kıyaslama vardır.

Eşek ve Maymun analojileri

Yine Tevrat’la amel etmeyen Yahudi bilginlerinin durumunu kitap yüklü eşeklere benzetmenin ve aç gözlü Yahudileri maymunlara benzetmenin de hayvan davranışları bilimi açısından çok önemli gerçekler barındırdığını ve durumu çok iyi açıklayıcı analojiler olduğunu ve burada hayvanlara hakaret edilmediğini fakat insanlık bilincinin ziyan edilerek hayvanların bilinci ile eş düzeye getirildiğini daha önce sitemizde 191 ve 192 nolu yazılarda açıklamıştık.

Hayvanlar güzelliktir

Bunun yanında Kuran hayvanları insanlar için bir güzellik olduğunu söyler:

Nahl 6: “Akşamleyin getirirken, sabahleyin de salıverirken onlarda (hayvanlarda) sizin için bir (zevk ve) güzellik vardır.”

Nahl 8: “Atları, katırları ve eşekleri de onlara binmeniz için ve (dünya hayatında) bir zînet (güzellik) olsun diye yarattı.”

Peygamberimizin hayvan sevgisi ve merhameti

İlk dönem siyer kitaplarında peygamberimizin hayvanlara olan davranışlarını anlatan yazılara baktığımızda, kuşu ölen çocuğu teselli eden, devesine fazla yük yükleyip eziyet edenleri halk içinde uyaran, herkesin iğrendiği bir köpek cesedine “ne kadar güzel dişleri var” diyerek güzel bakmayı öğreten, develer üzerinde uzun şiirler okunmasını onları yorduğu gerekçesiyle yasaklayan, yavruları alınmış ve rahatsız olmuş bir kuş için halk içinde ilanat yaptıran, zevk için avlanmayı yasaklayan, susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe merhamet edip de kuyudan su çıkarmış bir hayat kadınını cennetle müjdeleyen, çok kedileri olan bir sahabisine “kedicik babası” diye hitap eden bir peygamber görüyoruz.

Kısaca

Kuran insanların aklıyla, ruhuyla, bilinciyle hayvanlardan daha üstün olarak yaratılmış olduğunu ve bu verilen aklı ve bilinci doğru kullanmadığı takdirde insaniyetten düşüp hayvanlara özgü özellikler sergilediklerini ve hatta daha aşağı özelliklere (örneğin şeytaniyete) düştüklerini belirtmiştir. Kuran’ın amacı hayvanlara hakaret etmek ve aşağılamak değildir, insanlara yaratılış amacını hayvanlara az verilen akıl, bilinç, merhamet gibi konularda kıyaslama yaparak hatırlatmaktır.

 

 

blank

 1. blank
  Abdullah

  Hocam ilk olarak Allah (CC) razı olsun

  Birdaha ki yazınızda gelecek ile alakalı soruları cevaplar mısınız?

  -Bilim adamlarının sonsuz gençliği bulmaları
  -Axolotllar sayesinde rejenerasyonun icat edilmesinin İslamdaki el ayak kesme cezaları ile çelişip çelişmemesi
  -Başka gezegenlerde İslam (bunun hakkında bir yazınız var fakat bence yeterli değil.Yaşama elverişli gezegenin varlığına bilim insanları kesin gözle bakıyor)
  -Eti hayvana zarar vermeden hücreleri sayesinde almamızın kurban ibadeti ile çelişip çelişmemesi
  -Başka yollardan enerji elde edebilmemizin kurban ibadeti ile çelişip çelişmemesi

  İlk ikisi nedense bana vesveseler veriyor.
  Bilim insanları neredeyse cenneti yapmaya çalışıyorlar
  Ölümsüzlük gibi

  Selamün aleyküm

  Cevapla
  1. blank
   kurangunlukleri Yönetici

   Ergenlerin ürettiği hayal gücünü zorlayan mantık içermeyen sorular bunlar 🙂 Ayrıca havadaki oksijen biraz az olsa yaşamımız tehlikeye giriyor, Dünya atmosferi UV ışınlarını tam ihtiyacımıza göre tutuyor, yiyecekler ve iklim tam bize göre, eğer başka bir gezegende yaşayacaksak bu gezegen dünyanın tıpkısının aynısı olmalı. Hatta etrafındaki gezegenler ve ayı da aynı olmalı ki aynı şartlar oluşsun, sence dünyanın tıpkısının aynısı bir gezegen daha varmıdır, var olma ihtimalinin üslü sayılarını yazmaya kaç yüz sayfa kağıt gider. hadi mantık sınırlarını zorladık var dedik, bunu insanın bulma ihtimali nedir? Gerçekçiliği değil kurgusal hayalleri daha inandırıcı buluyorsunuz.

   Cevapla
   1. blank
    Abdullah

    Aslında haklısınız

    zaten biraz düşününce bunların hepsinin cevabını kendi mantığımla buldum

    Allah (cc) razı olsun
    Hayırlı akşamlar

    Cevapla